Historický ústav Akademie věd ČR Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Archiv aktualit

Národní památkový ústav a Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem pořádájí odborný seminář s názvem Zaniklá krajina Severozápadních Čech, který se bude konat ve dnech 18.–19.října 2017. Pozvánku a více informací můžete shlédnout zde.

Státní oblastní archiv v Praze společně s Podbrdským muzeem a dalšími institucemi pořádá 14.–16. listopadu 2017 vědeckou konferenci Brdy – krajina, historie a lidé, která se bude konat v rekonstruovaném areálu Podbrdského muzea v Rožmitálu pod Třemšínem. Více informací naleznete ve výzvě. Přihlášku k účasti s i bez příspěvku můžete stáhnout zde.

Členové Výzkumného centra historické geografie pořádají dne 21. ledna 2017 přednášku na téma Proměny krajinného dědictví a identity českého Krušnohoří ve 20. století, která se uskuteční v Muzeu Královská mincovna v Jáchymově. Anotace a více informací zde

Zveme Vás na česko-německou panelovou výstavu Regionální produkty Krušnohoří – výrobky s duší krajiny a srdcem místních lidí, kterou pořádají členové VCHG RNDr. Magdalena Kašková a RNDr. Zdeněk Kučera, Ph.D. Výstava představuje kořeny i současnou podobu tradiční regionální výroby v Krušnohoří. Vernisáž výstavy se uskuteční 4. prosince ve Dvoraně zámku v Ostrově, kde bude nadále vystavena. Pozvánka k vernisáži zde.

Členové Výzkumného centra historické geografie 24. listopadu uspořádali přednášku Ostrovsko a hornictví, kterou přednesli veřejnosti v Informačním centru zámku v Ostrově.
Přednáška představovala historii místní těžby a její vlivy na utváření místních identit v Krušnohoří. Plakát k přednášce můžete shléhnout zde. Fotografie z přednášky stahujte zde.

Zveme vás na XXXVII. sympozium Z dějin geodézie a kartografie, které pořádá Národní technické muzeum v Praze 30. 11. 2016 od 9 hodin. Program je ke shlédnutí zde.
 

3. listopadu se ve slovenské Trnavě uskutečnila 2. slovensko-česká historicko-geografická konferencia s podtitulem „Environmentálne problémy a historická krajina“, které se zúčastnilo i několik členů VCHG. Fotografie z konference si můžete prohlédnou zde.

Výstava Regiony v čase a prostoru je nyní zvěřejněna i elektronicky. VVýstava je putovní. Lze si ji bezplatně zapůjčit prostřednictvím Knihovny geografie PřF UK.

Členové Výzkumného centra historické geografie spolupracují s Katedrou geografie UJEP v Ústí n. L. a spolkem političtívězni.cz na přípravách výstavy k problematice uranových lágrů na Jáchymovsku. Slavnostní vernisáž výstavy proběhla 25. 9. 2016 v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Více informací zde.

Výstavu Regiony v čase a prostoru můžete vidět od 1. září do 30. října v předsálí Geografické knihovny Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Geografická knihovna se nachází ve druhém patře budovy na Albertově 6, Praha 2. Výstava je přístupná zdarma.