Srdečně vás zveme na seminář Kartografická výročí 2020/2021 – 300 let Müllerovy mapy Čech. Hlavními pořadateli akce jsou Česká kartografická společnost ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR a Katedrou geomatiky ČVUT Fakulty stavební. S ohledem na pandemickou situaci se pořadatelé rozhodli tuto událost, původně plánovanou a připravovanou na rok 2020, uskutečnit virtuálně. Přednášky jsou zájemcům od 15. září 2021 zpřístupněny formou ozvučených prezentací na adrese http://gis.fsv.cvut.cz/muller. Dostupné jsou rovněž na konferenčním YouTube kanálu.
V rámci 17. historickogeografické konference Živá voda v historických krajinách proběhl doprovodný tematický kvíz, který připravil Zeměměřický úřad. Byli vylosováni tři výherci (zveřejnit můžeme části e-mailových adres: petule.jilk@, misaurban@ a jana.jakubska@), všem srdečně gratulujeme! Řešení kvízu si můžete prohlédnout zde. Věříme, že i do dalších let skvělá spolupráce se ZÚ vydrží a můžete se těšit na další zajímavé soutěže s historickogeografickou tematikou.
Vzhledem ke stále problematické epidemiologické situaci v Česku proběhne 17. historickogeografická konference s podtitulem Živá voda v historických krajinách čistě distační formou. I bez osobní účásti nás všech bude program velmi bohatý. Od středy 19. května 2021 zde na webu VCHG najdete všechny příspěvky v podobě nahrávek.
Ve středu 22. ledna se uskutečnila v pořadí již 16. historickogeografická konference, tentokrát na téma projevů emocí, víry a rozumu v historických krajinách. Více informací o konferenci se dozvíte i z pozvánky zde. Na program konference se můžete podívat zde, a fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.
Zveme vás na již třetí Central European Conference of Historical Geographers, která se uskuteční ve dnech 12. a 13. června 2020 na Otto-Friedrich Universität Bamberg v Německu. Konference přímo navazuje na akce pořádané v letech 2016 a 2018 Výzkumným centrem historické geografie na PřF UK. Více informací, včetně aktuální výzvy zasílat příspěvky, naleznete na webových stránkách konference zde.
Na půdě Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se 20. března uskutečnila veřejná přednáška doc. RNDr. Pavla Chromého, Ph.D. z Výzkumného centra historické geografie Paralelní světy: měnící se společnost a měnící se regiony. Přednáška byla doprovodným programem k výstavě Regiony v čase a prostoru, která byla doc. Chromým na vernisáži uvedena. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde.
V úterý 26. února v Městské knihovně v České Lípě proběhla přednáška člena Výzkumného centra historické geografie Miroslava Šifty s názvem Regionální symboly: Ještěd, Bezděz, ale i znaky a loga obcí a měst. Více info v pozvánce zde.
Ve středu 23. ledna 2019 se na pražském Albertově pod taktovkou Výzkumného centra historické geografie uskutečnila v pořadí již 15. historickogeografická konference, tentokrát s názvem Stopy cest. Program konference je ke stažení a zhlédnutí zde. Fotografie si můžete prohlédnout zde.
Ve středu 17. října 2018 se uskutečnila konference a vernisáž k výstavě map 100 let proměn hranic našich regionů. Obě akce pořádalo Ministerstvo vnitra ČR, velkou měrou však přispělo i Výzkumné centrum historické geografie. Více informací o konferenci i vernisáži výstavy (včetně prezentace z konference a fotografie z obou akcí) můžete najít na webu zde. Na stejném odkazu se dozvíte i to, kde je výstava právě k vidění (výstava putuje po všech krajích Česka). Zdarma si můžete stáhnout i Katalog k výstavě.
Ve středu 14. listopadu 2018 v budově Akademie věd ČR proběhl závěrečný workshop 7 let Výzkumného centra historické geografie, na kterém byly představeny hlavní výsledky sedmileté činnosti VCHG – projektu GAČR na podporu excelence v základním výzkumu č. P410/12/G113 (2012–2018). Více informací o akci, včetně fotografií, můžete shlédnout zde. Zpráva webu AV ČR o workshopu zde.