V sobotu 8. listopadu 2018 se v podkrovní expozici zámku Ostrov uskuteční od 17:00 přednáška Osudy vybraných vězňů jáchymovských lágrů, kterou přednese člen Centra Výzkumného centra historické geografie RNDr. Jakub Jelen.
Historické centrum historické geografie reprezentoval na konferenci Voda v dejinných súvislostiach pořádanou Štátnym archívom v Nitre (pracovisko Archív Komárno) prof. RNDr. Peter Chrastina, Ph.D. Fotografie z jeho vystoupení můžete shlédnout zde.
Výzkumné centrum historické geografie pořádá ve spolupráci s Institutem EUCALAND v rámci nadcházející již 28. konference PECSRL (3.–9. září, Clermont-Ferrand a Mende, Francie) sekci k tématu tradičních krajin s názvem Traditional landscapes: exploring the connections between landscape, identity, heritage, and change. Více informací k tématu sekce naleznete v přiložené pozvánce.
Výzkumné centrum historické geografie pořádá ve spolupráci s univerzitou ve Wrocławi v rámci nadcházející 5th Landscape Archaeology Conference (17.–20. září, Newcastle upon Tyne a Durham, Spojené království) zaniklých sídel s názvem Settlement desertion and cultural landscape transformations: connections between past and present. Více informací k tématu sekce naleznete v pozvánce zde.
Ve čtvrtek 31. května 2018 se v penzionu Harmonie ve Žluticích v 17 hod. uskuteční přednáška na téma Skoky a další katolická poutní místa v Česku pohledem kulturní geografie, kterou přednesou člen Výzkumného centra historické geografie RNDr. Zdeněk Kučera, Ph.D. (Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta) a RNDr. Silvie R. Kučerová, Ph.D. (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Přírodovědecká fakulta). Více informací se dozvíte v pozvánce zde.
Dne 16. května 2018 se v prostorách Hradu v Litoměřicích uskuteční slavnostní zasedání a konference Mikuláš Klaudyán 1518/2018, 500 let od vydání první tištěné mapy Čech. Více o konferenci, která je Výzkumným centrem historické geografie spolupořádána, můžete zjistit v pozvánce zde. Program konference stahujte zde. O Klaudyánově mapě si více přečtěte v článku zde.
Ve dnech 3.–4. května 2018 se v Nových Hradech uskuteční konference zaměřená na dědictví první světové války s názvem Hranice jako důsledek války. Předběžný program můžete shlédnout zde. Přihlášku potom můžete stáhnout zde.
Ve dnech 26.–27. května se v Hornickém muzeu v Příbrami uskuteční VI. ročník konference České podzemí. Podrobnější informace a pokyny pro přihlášení naleznete v přiložené pozvánce zde a budou zveřejněny také na www.ceskepodzemi.cz.
Česká společnost krajinných inženýrů, České vysoké učení technické v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. M. a Česká zemědělská univerzita v Praze zvou na čtvrtý ročník konference zaměřené na malé vodní nádrže s názvem Rybníky 2018. Akce se koná v budově Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze ve dnech 14.–15. června 2018. Pro více informací navštivte web ČSKI nebo si stáhněte I. cirkulář ke konferenci zde. Přihlášku ke konferenci můžete stáhnout zde.
Právě vyšel Atlas náboženství Česka, který představuje první rozsáhlou a ucelenou geografickou analýzu náboženské krajiny Česka a jejích proměn od počátku transformace společnosti po roce 1989. Atlas je rozdělen do tří částí: první část seznamuje s regionálním rozložením vybraných náboženských skupin obyvatel, druhá se zaměřuje na rozmístění sakrálních objektů v krajině na příkladu deseti modelových území a třetí část analyzuje souvislosti náboženství a vybraných prostorových, socioekonomických a demografických jevů. Odkazy na prezentace publikace v různých médiích najdete zde.
HAVLÍČEK, T., KLINGOROVÁ, K., LYSÁK, J. a kol. (2017): Atlas náboženství Česka. Karolinum, Praha.